Jak szukać bursztynów? Nie wszyscy znają odpowiedź na to pytanie. Więc warto przyjrzeć się temu dokładniej. Jesień to najlepszy czas na poszukiwanie bursztynu, ale można go znaleźć również latem. Morze Bałtyckie w pobliżu Mikoszewa ma złoża bursztynu i jest bogate w bałtycki skarb. Przy okazji można spotkać foki, które lubią wygrzewać się na piasku.

Bursztynu warto szukać także w Stegnie. W pobliżu znajduje się cenne złoże. To dość popularna miejscowość turystyczna, więc warto wybrać się na poranny spacer brzegiem morza. Bursztyn występuje również na plażach Półwyspu Helskiego. Co ciekawe, tam odbywają się zawody w poszukiwaniu bursztynów. Każdy może przekopywać piasek.

Bursztyn można znaleźć także w Ustce. Warto szukać go na plaży, zwłaszcza po burzy. Wtedy na brzeg wychodzą poszukiwacze bursztynu w płaszczach przeciwdeszczowych i dosłownie przeczesują brzeg. Miasteczko nie leży na Żuławach Wiślanych, ale i tutaj można go znaleźć.

bursztyn poszukiwania

Jak rozpoznawać bursztyny?

Niestety, jak można się domyślić - rozpoznanie bursztynu nie należy do zadań łatwych. Dzisiejsze podróbki pomyślnie przechodzą wiele testów i badań. Pierwszym sposobem sprawdzenia, czy bursztyn jest prawdziwy, jest metoda solankowa. Wygodne jest to, że możemy to zrobić z powodzeniem, na przykład: w nadmorskim hotelu, aby w razie potrzeby jeszcze tego samego dnia złożyć reklamację u sprzedawcy dotyczącą podrobionego produktu. Polega to na zanurzeniu bursztynu w solance (około 5 łyżeczek soli na szklankę) - prawdziwy bursztyn - niezależnie od wielkości - wypłynie na powierzchnię. Jeśli spadnie na dno, możesz być pewien, że to podróbka.

Bursztyn ma też właściwości elektrostatyczne. Powinieneś sprawdzić, czy kamyk zasysa papier, kiedy go pocierasz, ale musi być wystarczająco duży, aby to zadziałało. Oryginalny bursztyn ma żywiczny zapach, ale trudno go ocenić, czy pochodzi bezpośrednio z morza. Jedną z pierwszych nazw bursztynu bałtyckiego był „elektron”. Już starożytni Grecy odkryli jego właściwości elektrostatyczne - prawdziwy  bursztyn potarty o papier, będzie się elektryzował.